Małże strzegą jakości wody

Mało kto wie, że w Zakładzie Uzdatniania Wody przy ul. E. Orzeszkowej do sprawowania pieczy nad bezpieczeństwem jakości wody pitnej zatrudnione zostały małże słodkowodne z gatunku Skójka zaostrzona. Mowa tutaj o Systemie Biomonitoringu SYMBIO, który stanowi system wczesnego ostrzegania przed zanieczyszczeniem produkowanej wody pitnej. Małże słodkowodne  to wyjątkowi, i wyczuleni pracownicy bo przez 24 godziny na dobę 365 dni w roku są odpowiedzialni za czystość wody dostarczanej do mieszkańców aglomeracji Zgorzelca.

Czytaj więcej...

Skąd się bierze woda w kranie?

Jesteś ciekawy skąd się bierze woda w kranie?
Jakie zwierzęta żyją na ujęciu wody w Zgorzelcu?
Jakie obiekty technologiczne służą do poboru i uzdatniania wody?
Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania zapraszamy do zapoznania się z  Akcją Edukacyjną organizowaną przez PWiK „NYSA” Sp. z o.o.

Czytaj więcej...

Wodomierze pod zdalnym nadzorem

Woda pitna staje się coraz cenniejszym surowcem, o czym na bieżąco przypominają nam media.  W trosce o zasoby wody oraz jakość obsługi klienta od kilku lat w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji „NYSA” Sp. z o. o. w Zgorzelcu trwa instalowanie nakładek radiowych na nowoczesnych, przystosowanych do tego celu wodomierzach, które pozwalają na ich radiowy odczyt. Wodociągi planują zakończyć instalowanie nakładek do końca tego roku. Aktualnie zużycie wody monitorowane jest poprzez ich zdalny odczyt u 85 % odbiorców wody.

Czytaj więcej...

22 marca: Światowy Dzień Wody

Przypadający 22 marca Światowy Dzień Wody obchodzony jest już po raz 25. Hasłem przewodnim będzie w tym roku „Natura dla wody”. Obchody koncentrować będą się na poszukiwaniu naturalnych rozwiązań dla współczesnych problemów związanych z niedoborem wody na świecie.

Czytaj więcej...